Church Record

The Church record details the ordinations, installations, deaths etc of ministers and elders in the Presbyterian Church in Ireland. This information is supplied by the General Secretary's Department, Assembly Buildings. If you have any queries regarding this information please use the contact form here.

For details on vacant congregations see here.

 


Church Record October 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

LISLOONEY: Tom Taylor

THE MINISTRY
Ordained and Installed:

Christopher Wilson, as Minister of Greystone Road, Antrim, on 2 September 2022

Installed: 

Enrique Tagle Aguiar, as Minister of Mountpottinger, on 4 September 2022
Jeffrey Thomas Blue, as Minister of Second Broughshane, on 17 August 2022
Stuart Neil Hawthorne, as Minister of Carnmoney, on 2 September 2022
Craig Munro Wilson, as Minister of Burt and Inch, on 2 September 2022

Installed and Inducted: 

David Thomas Moore, as Minister in Special Work in West Belfast, in 1 September 2022

Resigned:

Jeffrey Thomas Blue, as Minister of Rasharkin, on 16 August 2022
Stuart Neil Hawthorne, as Minister of Waringstown, on 1 September 2022
David Thomas Moore, as Minister of Knock, on 31 August 2022


Church Record September 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

COMBER, FIRST: Matthew Jamison, Richard Nelson, Mrs Amanda Pollock, Mrs Claire Sherlock, Mrs Margaret White, Trevor White, Trevor Wilson
KILBRIDE: David Annett, Christine Craig, Marc McCallion, Philip McMaster, Denise Milligan, Maureen Stirling MOUNTJOY: Karen Ballantine, Paul Alexander Colhoun, Richard John McAskie
WOODLANDS: Jonathan Addis, Brian Allen, Peter Drysdale, Richard Gibson, Nathan McConnell, Andrew McCorkell, Jonathan Parkes 

Died:

ATHY: Doris Maxwell
KILLYLEAGH: Anna Georgina (Zena) McAllister

THE MINISTRY
Licensed:

Keith Derek McIlroy, by the Ballymena Presbytery, on 19 June 2022

Installed:

Stephen McNie, as Minister of Muckamore, on 17 June 2022
Jonathan Edward Sloan, as Minister of Moneymore First and Second, on 30 June 2022

Retired:

Robert Beggs, as Minister of McQuiston Memorial, on 31 July 2022
Anthony Daniel Davidson, as Minister of First Armagh, on 31 July 2022

Resigned:

Stephen McNie, as Minister of Ballyalbany & Glennan, on 16 June 2022
Jonathan Edward Sloan, as Minister of OC Randalstown, on 29 June 2022
David John Steele, as Minister of Dundrod, on 27 June 2022

Died:

Rev Kenneth James Caldwell McConnell, Minister Emeritus of Dunfanaghy & Carrigart, on 29 May 2022
Rev Dr William O’Neill, Minister Emeritus of Howth and Malahide, on 30 June 2022
Very Rev Dr Andrew Rutherford Rodgers, Minister Emeritus of Dungannon, on 29 June 2022


Church Record July/August 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

AUGHNACLOY: David Samuel Bell, Paul Roland McClean, Edgar Leslie Mullan
BALLYMAGRANE: Nigel William John Robinson, David Wilson
BESSBROOK: Robert Carthill, James Neagle
GARNERVILLE: Richard Cherry, Ossie McClean, Greig Mentiplay, Heather Woods
LOUGHBRICKLAND: Robert Baird, Caroline Ledlie, Edgar Patterson
PORTADOWN, ARMAGH ROAD: Irene Bowman, Dawn Conner, Nigel Conner, Ruth Stirling
SESKINORE: Margaret Joyce McCracken, Robert James Riddell, Shirley Anne Riddell

Installed:

GARNERVILLE: Annette Wright

Died:

BALLYMENA, FIRST: James McDowell
GILLYGOOLEY: Beverley Fleming
RAVENHILL: Don Kerr, Kirker Walker, Harry McKinney

THE MINISTRY
Ordained and Installed:

Robert William McFaul, as Minister of Clogherney & Sixmilecross, on 20 May 2022

Installed:

David Joseph Gray, as Minister of Cooke Centenary, on 15 May 2022

Resigned:

James Robert Burnett, as Minister of Lowe Memorial, on 29 May 2022
David Joseph Gray, as QUB, SUC & UTC Chaplain, on 14 May 2022


Church Record June 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

ARMAGH, FIRST: James Boyd, Heather Stevenson
BALLYRASHANE: Jim Boyd, Samuel Steele, Thomas Steele
BOARDMILLS, TRINITY: Simon Ross Irvine, Mervyn David Samuel McKeown, Iain Kennedy Watters
BOVEEDY: William K. Gordon
CASTLEROCK: Alma Andrews, James Hughes
CLOUGHWATER: David Galbraith, Andrew Mauger, Stephen Simpson
COLERAINE, FIRST: Liz Dowey, Jonathan Hamill, Norman Hamill, Carol McCaw
COLERAINE, TERRACE ROW: John Andrew James Millen, Samuel James Peter Semple
DRUMHILLERY: Ashley Mitchell
GARVAGH, FIRST: Drew Gurney
GARVAGH, MAIN STREET: Stephen Dinsmore, Brian King Farlow, Alan Trevor Thomas Wright
KILLAIG: Kenneth Ross Wilson McIntyre, Robert Douglas Alvin Morrow, Gary Taylor Watson
KILREA, FIRST: Nigel Toye
MONEYDIG: Alan McAleese

Installed:

ARMAGH, FIRST: Ruth McCann

Died: 

BANBRIDGE, SCARVA STREET: Peggy Donaldson
CARRYDUFF: Eric Dobbin
DRUM: Herbert Hall
DRUMBO: Leslie Hamilton
FISHERWICK: Roy Suitor
GARVAGHY: George Mitchell, Brian Corbett
HILLSBOROUGH: Bridget Eccles
RICHHILL: Clifford McCullagh
TANDRAGEE: William Hamilton

THE MINISTRY
Ordained and Installed:

Seth Andrew Wright, as Minister of Donemana, on 8 April 2022

Ordained and Inducted:

Philip Adam Boyd, as Moderator’s Assistant, on 29 April 2022

Installed:

Jonathan Boyd, as Minister of Killyleagh, on 5 May 2022
Glen James Jordan, as Minister of Ballygomartin, on 29 April 2022

Retired:

William Sinclair, as Minister of First Ballymena, on 30 April 2022
Robert Sydney McMullan, as Minister of New Row, Coleraine, on 30 April 2022
Katherine Priode Meyer, as Minister of Christ Church, Sandymount, on 30 April 2022

Resigned:

Jonathan Boyd, as Minister of Hydepark & Lylehill, on 4 May 2022
Desmond Joseph Paul, as Minister of Crumlin, on 30 April 2022

Died:

Rev Dr Thomas Crawford Ballentine, Minister Emeritus of Grange with Craigmore, on 20 April 2022 


Church Record May 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

ANNALONG: Jason Hill, Charles Martin
CALEDON: Joy Hadden
DRUMHILLERY: Caroline Hopps, Alastair Mitchell, Ivan Orr
MAZE: Annette Harte, Giles Page

Installed:

ANNALONG: Samuel McConnell
MAZE: David Morrow, Stuart Thompson

Died:

MOUNTJOY: Robert McAskie

THE MINISTRY
Ordained and Inducted:

Peter Burke, as Associate Minister of West Kirk, on 23 January 2022

Installed:

Graeme Fowles, as Minister of Shore Street, Donaghadee, on 18 March 2022
Colin William Anthony Jones, as Minister of First Derry (inc. Claremont) & Monreagh, on 25 March 2022

Resigned:

Graeme Fowles, as Minister of Kilmakee, on 17 March 2022
Colin William Anthony Jones, as Army Chaplain, on 24 March 2022

Reviewable Tenure Concluded:

William George Hamilton, as Minister of Tullycarnet, on 31 March 2022

Died:

Rev Robert Dickson Larmour, Minister Emeritus of Magheragall, on 10 March 2022


Church Record April 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

GREAT VICTORIA STREET: Karen Dawson
KELLS (Co Antrim): Roderick Frew, Sam Gibson, John Hughes
RAVENHILL: Andrew Eves, Stephen Gilliland, Joshua McCracken, Scott Monteith, Peter Scott
RICHHILL: Dessie Black, Alastair Graham, Steven Todd

Installed:

KELLS (Co Antrim): Jonathan Reid
RICHHILL: Sam Strain

Died:

ARMAGH, FIRST: Jackie Steenson
ARMAGH, THE MALL: Gordon Frazer JP
BALLYLOUGHAN: William Matthews
BALLYMENA, WEST CHURCH: George Arthur
BALLYMONEY, TRINITY: Alan Joseph Robinson
CARRICKFERGUS, FIRST: Florrie Smyth
CARRICKFERGUS, JOYMOUNT: Anne Burrows
COOKSTOWN, MOLESWORTH: Kenneth Frazer Orr Gibson
EGLISH: William James Irwin
FINVOY: James Bamford Taylor
GLENNAN: Nancy Wallace
GRANGE with CRAIGMORE: John McNeilly
GRANSHAW: Norman Walsh
GREAT VICTORIA STREET: Mena Brown
PORTADOWN, FIRST: George McClelland
PORTGLENONE, FIRST: Thomas McLeister
TOWNSEND STREET: William Leonard
URNEY: Thomas Samuel Henderson

THE MINISTRY
Inducted:

Colin Ian Dickson, as Associate in West Church Bangor, on 25 February 2022

Retired:

Joseph John Andrews, Minister of Ballee, on 28 February 2022


Church Record March 2022

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed:

GLENNAN: Alexander Waddell, Michael Wallace, Ian White

Died:

BALLYGOWAN: Samuel James Gibson, John Hanna
BALLYKELLY: Hugh Henderson
CALEDON: Joe Lawson
COMBER, SECOND: Isabella Magill
CRAIGAVON: Alex Simms
DRUMINNIS: Joe McCall
KEADY, SECOND: Wilson Giffin
LURGAN, FIRST: Bertie Cunningham
LURGAN, HILL STREET: Sydney Walker
MILFORD: Mervyn Diver
REDROCK: Stanley Cordner

THE MINISTRY
Ordained and Installed:

David Samuel Bingham, as Minister of Clough & Seaforde, on 21 January 2022

Installed:

Thomas Andrew Conway, as Minister of Second Comber, on 13 January 2022
Keith Henry Hibbert, as Minister of First Dunboe, on 14 January 2022
Graeme Jonathan Kennedy, as Minister of Kirkpatrick Memorial, on 21 January 2022

Resigned:

Thomas Andrew Conway, as Minister of Hilltown & Clonduff , on 12 January 2022
Nigel Darren Craig, as Minister of Belmont, on 31 January 2022
Keith Henry Hibbert, as Minister of Cumber & Upper Cumber, on 13 January 2022
Graeme Jonathan Kennedy, as Minister of Ballygrainey, on 20 January 2022

Died:

Rev Dr Victor Henry Ryan, Minister Emeritus of First Ballymacarrett, on 28 January 2022


Church Record February 2022

THE ELDERSHIP
Died:

BALLYMONEY, FIRST: John Michael
BELFAST, ST. ANDREW’S: John Kielty
BLOOMFIELD: Pearl Kerr
BROUGHSHANE, FIRST: Nathaniel Wright
CASTLEREAGH: Harry McDowell
CAVANALECK: George Henry Irvine
CLARE: Robert McClelland
COMBER, SECOND: Elizabeth Myrtle Murray
COOKE CENTENARY: Margaret Elizabeth McBurney
CUMBER: Dorothy Margaret Winifred Thompson
DONOUGHMORE: Jim Patterson
FANET: John Ward
FISHERWICK: Robert Carson CBE
GILNAHIRK: Robin Morrow CBE
GRANGE WITH CRAIGMORE: Maurice Black
GREAT VICTORIA STREET: Laura Henry
HOLYWOOD, HIGH STREET: Betty Morrow, Roy Houston
MAGHERAGALL: Margo Wills
McCRACKEN MEMORIAL: Leslie Hully
McQUISTON MEMORIAL: James Leslie Ross
MONEYMORE, FIRST: Isabel Janet Beatrice Miller
MOUNTPOTTINGER: Thomas Jeffrey
OMAGH, FIRST: Noel Davison
ORANGEFIELD: Margaret Kloss
RAY: John Duncan, Alistair Tinney
STRAND: William John Cairns
TYRONE’S DITCHES: James Cully
WHITEHEAD: Norman Smith

Ordained and Installed:

AHOGHILL, BROOKSIDE: Michael Arnold, Joseph Millar, Geoffrey Young, Hugh Young
FINTONA: Eric Keith Boland
MAGHERAGALL: Mark Priestley

THE MINISTRY
Licensed:

Billy Abwa, by the Ballymena Presbytery, on 24 October 2021
Mark Haugh, by the Armagh Presbytery, on 26 November 2021

Ordained and Installed:

Gareth Keaveney, as Minister of New Mossley, on 7 January 2022

Installed:

David Stewart Brownlow, as Minister of Derramore & Drumachose, on 26 November 2021
Samuel David Currie, as Minister of Ballysillan, on 12 December 2021
Russell James Edgar, as Minister of Kilfennan, on 17 December 2021
John Hamilton Flaherty, as Minister of First Donaghadee, on 5 November 2021
Stewart William Kells Glendinning, as Minister of Coagh, Ballygoney & Saltersland, on 3 December 2021
Craig Neil Lynn, as Minister of First Newtownards, on 10 December 2021
Laszlo Csongor Orban, as Minister of Drumlough & Anahilt, on 26 November 2021
David Mark Shaw, as Minister of Ballycrochan, on 8 January 2022

Commissioned and Inducted:

Kenneth William James Hanna, as Rural Chaplain, on 7 November 2021

Resigned:

David Stewart Brownlow, as Minister of Newmills & Carland, on 25 November 2021
Samuel David Currie, as Associate Minister of Knock, on 11 December 2021
Russell James Edgar, as Minister of Ballyroney & Drumlee, on 16 December 2021
Kenneth William James Hanna, as Minister of Second Dromara, on 6 November 2021
David Jonathan Hyndman, as Minister of Spa & Magherahamlet, on 31 December 2021
Craig Neil Lynn, as Minister of Rathcoole, on 9 December 2021
David Mark Shaw, as Minister of Strabane & Sion Mills, on 7 January 2022

Retired:

Noel McClean, as Minister of First Kilraughts, on 31 October 2021
Stanley Stewart, as Minister of Castlerock, on 31 December 2021

Died:

Rev Dr Robert John Gordon Gray, Minister Emeritus of First Lisburn, on 15 December 2021
Rev Thomas Irvine Harte, Minister Emeritus of Trinity Boardmills, on 16 November 2021
Very Rev Dr Samuel Hutchinson, Clerk of the General Assembly Emeritus, on 19 November 2021
Rev Norman Rayner McCormick, Minister Emeritus of Ballygawley & Ballyreagh, on 7 November 2021


Church Record October 2021

THE ELDERSHIP
Died: 

AHOGHILL, FIRST: Dessie McKay
BALLYGOWAN: William Kerr McLernon Gibson
BALLYMENA, HARRYVILLE: William McKnight
BALLYMENA, HIGH KIRK: Robert Strange
BALLYNAHINCH, FIRST: John Andrew Scott
BALLYWEANEY: Robert McLernon
BOARDMILLS, TRINITY: David John Patterson
BUSHMILLS: Craig McMillan
CARNMONEY: Robert Harrison Bonar, David Wilson Herbison
COOKE CENTENARY: John Herbert Ian Marshall
COMBER, FIRST: James Terence Andrew Hamilton
CRAIGY HILL: George Luke Gillespie
CREGGAN: William Reaney
DERRY, FIRST: Gilmore McCorkell
DONAGHEADY: Hazel Britton
DUNLOY: Alex McDowell
DUNMURRY: Denis White
EBRINGTON: John Kelly
FISHERWICK: Don Taylor, Geoffrey Trory
KELLS, BALLYMENA: Robin Carson
KILRAUGHTS, FIRST: John Reid
LISBURN, FIRST: Ernest Cromie
LISLOONEY: David Scott
LOWE: Jim Kerr
MAGHERA: Martin Shiels
MALONE: Peter Bannister, Hubert Ruddell
MOURNE: William Cousins
NEWTOWNBREDA: Noel Mulholland, James Alexander Wylie
PETTIGO: John Aiken
PORTADOWN, FIRST: James Boyd, William Calvert
RAY: William McKinley
RAPHOE & BALLINDRAIT: Jean Wilson
ROSEYARDS: David Anderson
RYANS: Norah Hamilton
SAINTFIELD, FIRST: Thomas John McBriar
TARTARAGHAN: Eddie Forbes
WHITEHEAD: Walter Woods, Thomas Alexander Harper

Ordained and Installed:

BALLYKEEL: Andrew Houston, Trevor McMullan, John McVicker
BALLYMONEY, FIRST: Darren Brewster, Heather Dunbar, Deborah Knight, Lesley
Owens, Amanda Walker
BUCKNA: David Bradley, Ian Craig, David Woodburn
COOKE CENTENARY: Alison Allen, Matthew Riddel
DRUMLEE: Worthing Anderson, Ivan McCready, Victor Weir
KILLYMURRIS: Paul Hughes
LISBURN, RAILWAY STREET: Diarmid Finnegan, John McCleary, Daniel Nelson, Alan Wall, Adam Woods
McQUISTON: Stephen Briggs, Paula McKeown
MINTERBURN: Christopher Holland, David Parr, Jennifer Parr, Sandra Spence

Installed:

BALLYKEEL: Greg Baird
BUCKNA: David Hanna
KILLYMURRIS: Andrew Hamill
LISBURN, RAILWAY STREET: Charlie Hadjiev
McQUISTON: Eileen Kelso

THE MINISTRY
Licensed:

Matthew Horner, by the North Belfast Presbytery, on 6 June 2021
Matthew Kelso, by the Ballymena Presbytery, on 20 June 2021
Paul Lutton, by the South Belfast Presbytery, on 6 June 2021

Resigned:

Thomas Trevor Boyd, as Minister of Rathfriland, First, on 31 May 2021
Ronald Ian Carton, as Minister of Whitehead, on 30 September 2021
Samuel David Conkey, as Minister of Enniscorthy & Wexford, on 8 October 2021
Jonathan James Currie, as Minister of First Saintfield, on 3 September 2021
Andrew Jonathan Galbraith, as Associate Minister of Bangor West, on 9
September 2021
Glen James Jordan, as Minister of Bellaghy & Knockloughrim, on 24 September
2021
Christopher William Peter Kennedy, as Minister of Dun Laoghaire, on 31 July 2021
David William Leach, as Minister of Lecumpher & Magherafelt, Union Road, on 31
July 2021
Joseph David McGaughey, as Associate Minister of Cuningham Memorial, on 27
August 2021
Stuart Alexander Morrow, as Minister of Moneydig, on 29 June 2021
Noel George Mulholland, as Minister of Glenwherry, on 23 September 2021

Ordained and Installed:

Philip Boyd Houston, as Minister of Ballykelly, on 20 August 2021
Richard Alexander Morrison, as Minister of Churchtown, on 6 August 2021
James Alexander Porter, as Minister of Orritor & Claggan, on 3 September 2021

Ordained and Inducted:

John Thomas Graham, as Associate Minister of Hill Street, Lurgan, on 10 October 2021

Installed:

Thomas Trevor Boyd, as Minister of Tobermore & Draperstown, on 1 September
2021
Seamus Burke, as Minister of Brookvale (linked with 2nd & 3rd Rathfriland), on 18
June 2021
Samuel David Conkey, as Minister of Tullylish & Gilford, on 9 October 2021
Andrew Jonathan Galbraith, as Minister of Fisherwick, on 10 September 2021
David William Leach, as Professor of Ministry & Director of the Institute for
Ministry, on 1 August 2021
Stuart Alexander Morrow, as Minister of Portstewart, on 30 June 2021
Noel George Mulholland, as Minister of Cuningham Memorial, on 24 September
2021

Installed and Inducted:

Jonathan James Currie, as Minister of Kilkennny, on 4 September 2021

Inducted:

Simon Michael Hamilton, as Forces Chaplain (Royal Navy), on 2 July 2021

Retired:

James Alistair Beattie, as Minister of Broughshane, Second on 30 June 2021
Peter Ernest Dickinson, as Minister of Muckamore, on 30 June 2021
Andrew Gibson, as Professor of Practical Theology UTC, on 31 July 2021
Raymond Kelly, as Minister of Garvagh, Main Street & Killaig, on 30 June 2021
Johnston Rea Lambe, as Minister of Mountpottinger, on 31 May 2021
William John Murdock, as Minister of Killead & Loanends, on 4 July 2021

Died:

Robert Trevor Anderson, Minister Emeritus of Richview & Berry Street, on 7 August
2021
Joseph Nixon, Minister Emeritus of Fourtowns & Poyntzpass on 30 June 2021
Jacob Maurice Wade, Minister Emeritus of Portavogie, on 7 July 2021
John Trevor Williamson, Minister Emeritus of Urney & Sion Mills, on 25 July 2021

 


 

Church Record June 2021

THE ELDERSHIP
Died:

BALLYGONEY: Bruce Johnston
BALLYCARRY: Robert Alexander Cowan
CASTLEBLAYNEY, FIRST: William Windrum
CLOGHERNEY: David McClure
DRUMLOUGH: Jim Shannon
DUNGANNON: John Bleakley
EDENDERRY: Robert Thomas Caldwell
HILLHALL: Joseph Hall Lockhart
MAGHERAFELT, FIRST: Dr Kenneth Watson (Emeritus)
MAGUIRESBRIDGE: William John Coulter
MARKETHILL, FIRST & SECOND: Walter Scott
MOLESWORTH: Wilfred Loghrin, Robert Stewart
MOUNTJOY: W. Alan Rennie
NEWCASTLE: Robert James Annett
TRINITY, BAILIEBOROUGH: Bert Coote
SESKINORE: William McCrea

Ordained and Installed:

BLOOMFIELD: David Bell, Kenny Chambers, James Cousley, James Gordon, Sharon Groves, Mark Harbinson, Peter Huey, Colin Maguire, James McClure
CLOGHER: Brian Fegan, Adrian Gervais
GARDENMORE: Harry Allen, Eric Cameron, Peter Logan, Alan Ward

Installed:

BLOOMFIELD: Michael Stoneman

THE MINISTRY
Resigned:

John Montgomery as Minister of Moneymore, First and Second on 21 March 2021

Installed:

Brian Colvin as Minister of Ryans (linked with Newry, Downshire Road) on 25 April 2021

Retired:

J. Stafford Carson as Principal, Union Theological College on 31 December 2020
Molly Deatherage as Minister of Ballina, Killala & Ballymote on 30 April 2021

Died:

Rev Alan Martin, Minister Emeritus of Abbey, Dublin, on 21 March 2021

 


 

Church Record February 2021

THE ELDERSHIP
Died:

BUSHMILLS: James McMullan (Emeritus), Robert McIvor
CASTLEDERG, SECOND: Andrew Allen (Emeritus), David Charles Vaughan
EBRINGTON: John Tosh (Emeritus)
RAILWAY STREET: Myrtle Henderson
FIRST PORTGLENONE: Robert Gordon
HARRYVILLE, BALLYMENA: Stewart Davison, James Anderson

Ordained and Installed:

CLOGHER: Brian Fegan, Adrian Gervais
IRVINESTOWN:  Robert Pearson, Laurence Smith, Linda Wray
PETTIGO: Irene Coulter, Alan Moore, Trevor Noble, Thomas Read
GLENHOY: James Ferguson, Alan McIlroy
EBRINGTON: Frances Anderson, Colin Colhoun, David Baxter

THE MINISTRY
Resigned:

Christoph Ebbinghaus as Minister of Kirkpatrick Memorial on 4 January 2021
John Hanson as Minister or Dromore and Drumquin on 5 January 2021
Jonathan Moxen as Minister of Greystone Road, Antrim on 6 January 2021
Mark Russell as Minister of Leckpatrick and Donagheady on 6 January 2021

Ordained and Inducted:

Philip Poots as Minister of Carndonagh, Greenbank, Malin & Moville on 5 January 2021

Installed:

Christoph Ebbinghaus as Minister of Bangor, Hamilton Road on 5 January 2021
John Hanson as Minister of Clones, Ballyhobridge, Newbliss and Stonebridge on 6 January 2021
Jonathan Moxen as Minister of Ballyclare on 7 January 2021
Mark Russell as Minister of Ballycarry on 7 January 2021

Retired:

John Dickinson as Minister of Carnmoney on 31December 2020
Janice Browne as Minister of Donaghadee, First on 31January 2021
Very Rev Dr J. Stafford Carson as Principal of Union Theological College on 31 December 2020

Died:

Rev W.J. Roy Robinson, Minister Emeritus of McQuiston Memorial on 16 December 2020
Rev Adrian Adger, Minister of Clough and Seaforde on 13 January 2021
Rev Thomas Veitch (Tom) Mawhinney, Minister Emeritus of Limavady, Second and Myroe on 17 January 2021
Very Rev Dr David McGaughey, Minister Emeritus of Mourne on 2 February 2021
Rev William Peden, Minister Emeritus of Megain Memorial on 2 February 2021

 


 

Church Record December 2020

THE ELDERSHIP
Died:

CULNADY: Robert Kyle
GILLYGOOLEY: William Alexander King
BALLINA: George Petrie
BAILIEBOROUGH, TRINITY: Thomas Williamson
CASTLEBLAYNEY, FIRST: Lexi Oliver, Bertie Adair
KELLS (CO MEATH): Alan McCartney, Matilda (Tillie) White
MONAGHAN, FIRST: Mervyn Jackson
KILMORE: James Charles (Jim) Nixon
DRUMREAGH: Cecil Cousley MBE
PORTADOWN FIRST: Arnold Sleator
BELFAST, ROSEMARY: Kathleen Gill
BELFAST, IMMANUEL: Ed Crawford
BELFAST, EGLINGTON: Roy Godden
BELFAST, WEST KIRK: Cecil Kane
BELFAST, CRUMLIN ROAD: Roy Purdy
WHITEABBEY: Eric Kildea
RATHCOOLE: Bill Boyd
WHITEHOUSE: Derek Hall
FOURTOWNS: Andrew Johnston
DRUMACHOSE: John Alexander (Jack) Rankin, William David McAuley 
LARGY: Forgrave Cochrane 
PORTSTEWART: Stanley Wallace
ANTRIM, FIRST: Bertie Strange 
HYDE PARK: Derek Robinson

Ordained and Installed:

WHITEABBEY: Caroline Chambers, Gareth Dalzell, Rodney Ferguson, Ann McClelland, Rosemary McNicol, Elaine Russell, Christine Swarbrick, Alan Taylor
BALLYSILLAN: Lorraine Anderson
MAIN STREET, GARVAGH: Stephen Dinsmore, Brian Farlow, Trevor Wright 
KILLAIG: Douglas Morrow, Kenneth McIntyre, Gary Watson 
KILREA, FIRST: Nigel Toye 
COLERAINE, FIRST: Liz Dowey, Jonathan Hamill, Norman Hamill, Carol McCaw 
MONEYDIG: Alan McAleese

Installed:

WHITEABBEY: Alan McCreedy, Sadie McCullough

THE MINISTRY
Resigned:

Andras Gilicze as Transferring Minister of Stormont on 22 November 2020
Stuart McCrea as Minister of Donemana on 24 November 2020
Andrew Watson as Minister of Dunfanaghy and Carrigart on 12 December 2020

Ordained and Installed:

Richard Tregaskis, as Minister of Ramelton and Kilmacrennan on 26 November 2020

Installed:

Andras Gilicze as Minister of Carrowdore & Ballyfrenis and Ballyblack on 23 November 2020
Stuart McCrea as Minister of Holywood First, on 25 November 2020
Andrew Watson as Minister of Cairncastle on 13 December 2020

Retired:

Roy Mackay as Minister of Comber, Second on 30 November 2020

Licensed:

John McCracken by the Presbytery of North Belfast on 27 September 2020
Philip Boyd by the Presbytery of East Belfast on 30 September 2020
Richard Hill, by the Presbytery of Iveagh on 9 October 2020
James O’Neill by the Presbytery of Coleraine and Limavady on 4 November 2020

Died:

David Bailie, Minister Emeritus, Bangor West on 13 November 2020

 


 

Church Record November 2020

THE ELDERSHIP
Died:

DOUGLAS: Roy McElrea
HILLSBOROUGH: Hilary Jess
BUSHMILLS: Mrs Kathleen Richmond
BALLYMENA, HARRYVILLE: David Millar
BALLYMENA, WELLINGTON: Thomas McAuley
BELMONT: Robert Watts, Ned Dyers, Carrie Barkley, Noel Nesbitt, Robin Kinkead
WESTBOURNE: Minnie Tinney

THE MINISTRY
Retired:

James Campbell from Newtowards, First on 31st October 2020

Resigned:

Matthew Simpson from Claggan & Orritor on 2nd October 2020
Lesley-Ann Wilson from Ballcrochan, Bangor on 31st October

Died:

Frank Russell, Minister Emeritus of Castlerock on 19th October 2020
Norman Duncan, Missionary (Retired) on 24th October 2020

 


 

Church Record October 2020

THE ELDERSHIP
Died:

BALLYMONEY, FIRST: Dr John E Johnston
OMAGH, FIRST: Clarke Campbell
DOUGLAS: Roy Kee
NEWMILLS, IVEAGH: William Sergeant
NEWMILLS, TYRONE: Ernest Carroll
MOIRA: Bert Cooper
SAINTFIELD, FIRST: Norman Jackson
COMBER, FIRST: Robin Shields
COMBER, SECOND: Robert William (Bert) Harris
CAIRNCASTLE: Alan Campbell Tweed
LARNE, FIRST: Robert Johnston, Victor McDowell
WHITEHEAD: James Cecil Stewart, John Monteith
WEST CHURCH, BALLYMENA: Alec McKee
BALLYMENA, FIRST: Matthew Moore
BALLYLOUGHAN: Alan Crawford
BANBRIDGE, SCARVA STREET: Joseph (Joe) McComb
CLONDUFF: Walter Henning
GILFORD: William (Billy) Trimble
HILLTOWN: Alexander (Alex) McCauley
COOKSTOWN, FIRST: George Crooks
NEWTOWNBREDA: Stanley Cairns
WINDSOR: Angela Corkey, Herbie Harvey
FISHERWICK: Arthur Barton Young
McCRACKEN MEMORIAL:  Dame Ingrid Allen
BESSBROOK: Earl Smyth
MARKETHILL, FIRST & SECOND: Edwin McWilliams
NEWRY, FIRST: Jackie Chambers
BROUGHSHANE FIRST: Robert Millar

THE MINISTRY
Inducted:

Colin Jones as Chaplain to the Forces on 12th September 2020

Resigned:

Colin Jones as Minister of Regent Street, Newtownards on 11th September 2020
Peter Douglas as Minister of Toberkeigh on 30th September 2020

Died:

David Johnston, Minister Emeritus (Released) of 1st Newtownards on 4th September 2020
Robert Noel Agnew, Minister Emeritus of West Kirk, Belfast on 30th September 2020.

 


 

Church Record September 2020

THE ELDERSHIP
Died:

ST ANDREW’S, BELFAST: John Henry
GILNAHIRK: Ted Ross
PORTADOWN, FIRST: Tommie Abraham

THE MINISTRY
Inducted:

Zachary John Cole, as Lecturer in Biblical Studies on 20th August 2020.

Resigned:

Zachary John Cole as Moderator’s Assistant in Maze, on 31st July 2020.

Died:

William Warren Porter, Minister Emeritus (Released) of Moneydig on 2 August 2020.
James Briggs, Minister Emeritus of Scarva Street, Banbridge, on 7 August 2020.

 


 

Church Record July 2020

THE ELDERSHIP
Died:

CLONANEESE, UPPER: Mr Alexander Condy
COAGH: Mr Thomas Watson
COMBER, SECOND: Mrs Patricia McCracken
COOKSTOWN, MOLESWORTH: Mr Tom Scott
DUNGANNON: Mr Ronald Forbes
KELLS (Co Antrim): Mr William McDonald
SALTERSLAND: Mr Matthew Hyndman

THE MINISTRY
Ordained and Installed:

John Ussher Torrens, as Minister of Second Saintfield on 18 June 2020.

Installed:

Reuben Edward McCormick, as Minister of Glengormley on 17 June 2020.

Resigned:

Reuben Edward McCormick, as Minister of Ballysillan on 16 June 2020.
David Colin Millar – Released from his charge as Minister of Grange with Craigmore on grounds of medical incapacity on 30 June 2020.

Died:

Robert Gilbert Johnston, Minister Emeritus of First Saintfield, on 13 July 2020

 


 

Church Record June 2020

THE ELDERSHIP
Died:

MAZE: Mr Andrew Logan
FIRST LURGAN: Mr Walter Cousins
NEWMILLS: Mr Joseph Chambers
BANNSIDE: Mrs Doreen Mayne
LOUGHBRICKLAND: Mr John Edward (Ian) Hawthorne

THE MINISTRY
Retired:

David Alexander Murphy from Cuningham Memorial, Cullybackey on 4th June 2020

 


 

Church Record May 2020

THE MINISTRY
Installed:

Michael John Oswald Currie to First Cookstown on 20 March 2020
Alan Thomas Frederick Johnston to Killinchy on 27 March 2020

Resigned:

John Alexander Peacock, as Minister without Charge on 4 February 2020
David Alexander Edgar, as Minister without Charge (Retired) on 4 February 2020
Kenneth George Patterson, as Minister without Charge on 4 February 2020
Michael John Oswald Currie, as Minister of Churchtown on 19 March 2020
Alan Thomas Frederick Johnston, as Associate Minister of First Holywood on 26 March 2020

Retired:

William Hiram Higgins from First and Second Killyleagh on 31 March 2020
William George Cameron from Kirkcubbin and Glastry on 30 April 2020

Died:

John Mann, Minister Emeritus (Released) of Ballina, Killala and Ballymote on 4 April 2020
Charles Ivan McKnight, Minister without charge (Retired) on 6 April 2020
Desmond Shaw, Minister Emeritus (Released) of Edenderry and Seskinore on 10 April 2020
John McConnell Auld, Minister Emeritus on 28 April 2020
John Craig Teeney, Minister without Charge on 28 April 2020


Church Record April 2020

THE ELDERSHIP
Ordained and Installed: 

BUSHMILLS: Doreen Armstrong, Hilary Taggart, Una Summers, Heather Howell, Ruth Lavery, Elizabeth Houston

Installed: 

BUSHMILLS: Martin Gracey, James Clarke

Died:

AHOGHILL, TRINITY: James Alexander Moore McCloy
BALLYMENA, HIGH KIRK: Douglas Gaston
CARNMONEY: Gordon Lynn
EGLINTON: Jack Moore

THE MINISTRY
Died: 

Rev Samuel Watson McClintock, Minister Emeritus of Kilbride, on 19 February 2020
Rev Joseph Buchanan Mooney, Minister Emeritus of Grange, on 28 February 2020

Back